Bussimatkatoimisto - Kymen Charterline Oy - Laatokan kierros 31.7.-3.8.2019

Laatokan kierros 31.7.-3.8.2019



31.07.2019


Laatokan kierros 31.7.-3.8.2019

Matka tehdään yhteistyössä Vienon Kammarin kanssa

Matkalla on opas alkaen Kouvola

1. pv, 31.7.2019
Aikataulu:
Klo 06:20 Valkeala, ABC
Klo 06:35 Voikkaa, linja-autoasema
Klo 06:45 Kuusankoski, keskustan tilausajopysäkki
Klo 07:00 Kouvola, Matkakeskus – tilausajolaituri
Klo 07:15 Myllykoski, linja-autoasema
Klo 07:20 Inkeroinen, linja-autoasema
Klo 07:45 Hotelli Leikari
Klo 08:00 Hamina, linja-autoasema
Klo 08:20 Virojoki, linja-autoasema
Klo 08:30 Vaalimaa, Rajahovi

Matkareitti ja opastukset:  Kouvola - Viipuri - Käkisalmi – Sortavala (majoitus) 350 km

Ensimmäisenä matkapäivänä tutustumme Karjalankannaksen historiaan mm. Käkisalmessa ja Lahdenpohjassa. Perillä Sortavalassa on kiertoajelu kaupungissa. Majoittuminen on Lamberg -lomakylässä, joka sijaitsee Riekkalansaaressa noin 5 km Sortavan kaupungista. Lomakylässä on joko hotelli-  tai mökkimajoitus. Majoittumisen jälkeen on yhteinen illallinen
Lomakylä Lamberg https://turbaza.ru/respublika-kareliya/id2545/



2.pv, to 1.8.2019


Hotelliaamiainen

Matkareitti ja opastukset: Sortavala - Salmi – Aunus-Syvärilaisen luostari 230 km
Majoitus Vanha Sloboda hotellissa, joka sijaitsee Syvärilaisen luostarin viereessä.

http://stsloboda.ru/en/

Toisena matkapäivänä ajamme pitkin kaunista Laatokan rantatietä ja tutustumme Laatokan Karjalan historiaan sekä mm. Talvisodan kuuluisaan taistelupaikkaan Lemetissä. Matka jatkuu entisen rajapitäjän Salmin kautta Aunuksen Karjalan avariin maisemiin. Perillä vierailemme Aleksanteri Syväriläisen luostarissa ja majoitumme luostarin vieressä sijaitsevaan Staraja Sloboda -hotelliin. Hotellissa on yhteinen illallinen

3.pv, pe 2.8.2019

Hotelliaamiainen
Matkareitti ja opastukset: Syvärilaisen luostari - Inkerinmaa - Lempaala - Terijoki 350 km

Kolmannen matkapäivän aamuna ylitämme Syvärin virran ja ajamme Lotinanpellon kautta Inkerinmaalle. Pysähdymme Pähkinälinnan kaupunkiin ja tutustumme Pähkinäsaaren linnoitukseen. Iltapäivällä matka jatkuu Pietarin metropolin sivuitse uutta kehätietä pitkin Karjalankannaksen Terijoelle, jossa majoitumme Hotelli Geliokseen. Hotellissa on yhteinen illallinen.
Hotelli Gelios, Terijoki http://www.gelios-otel.ru/


4.pv, la 3.8.2019

Hotelliaamiainen
Matkareitti ja opastukset: Terijoki - Viipuri - Kouvola 250 km
Klo 13:30 – 14:30 lounas Viipurissa
Klo 14:45 – 16:00 Karuselli
klo 16:15 lähtö Karusellista rajalle
n. klo 19:00 paluu Haminaan
n. klo 20:00 paluu Kouvolaan

Viimeisenä matkapäivänä tutustumme ensin Terijoen kaupunkiin ja ajamme sen jälkeen kaunista Suomenlahden rantaa pitkin Koivistolle. Pysähdymme kauniilla Koiviston kirkolla, jonka jälkeen jatkamme matkaa kohti Viipuria. Viipurissa tutustumme kaupunkiin ja syömme lounaan. Iltapäivän aluksi teemme ostokset Karuselli -marketissa, jonka jälkeen aloitamme paluumatkan kohti Suomea. Rajanylitys on Vaalimaalla ja Kouvolaan saavumme kello 20 mennessä.

Matkan hinta:

    450 € / hlö omalla viisumilla
    535 € / hlö kertaviisumilla (viisumin tilaus noin 3 viikkoa ennen matkaa)

Matkahintaan sisältyy:

- bussikuljetukset matkaohjelman mukaan

- oppaan palvelut alkaen Kouvola

- majoitukset kahdenhengenhuoneessa

- hotelli-aamiaiset
- 3 x illallista

- 1 x lounas

Lisämaksusta:

- yhdenhengenmajoitus 90 euroa

- kertaviisumi 85 euroa

Kertaviisumi:
Odotamme seuraavia papereita viisumia varten viimeistään 1.7.2019:
– passi (HUOM! passin on oltava voimassa vähintään 6 kk matkan jälkeen)
– passikuva 1 kpl, huom valokuvaa saa olla max. 6 kk vanha, värillinen kuva
– täytetty viisumianomuskaavake
– todistus voimassa olevasta matkavakuutuksesta

Vastuullinen matkanjärjestäjä on Kymen Charterline Oy.
Tällä matkalla on erityisperuutusehdot.
Matkustaja voi kokonaisuudessaan perua matkansa viimeistään:

– 14.6. maksamalla toimistokulut 35 euroa.
– 15.6.-1.7. välillä tehdyistä peruutuksesta 50% matkan hinnasta
– 2.7. ja sen jälkeen tehdyistä peruutuksista peritään koko matkan hinta

Lisäksi matkanjärjestäjällä on oikeus periä korvaus jo ennakkoon maksetuista palveluista (esim. viisumit, laivamatkat, hotellit ja agenttipalvelut).
Matkustaja ei ole oikeutettu hinnanpalautukseen, jos passin puuttuminen tai rikkoutunut passi estää matkalle osallistumisen. Konsulaattiin toimitettuja viisumianomuksia ei voi peruuttaa, eikä viisumin hintaa palauteta.

HUOM! Paikkavarauksia bussiin voidaan tehdä ainoastaan, jos matkustajalla on eritystarve varata paikka esim. liikuntarajoite tai matkapahoinvointi. Ilmoitathan paikkavarauksesta toimistollemme etukäteen.


Laatokan kierros 31.7.-3.8.2019 4

Klikkaa kuvaa nähdäksesi suuurempana

Lähtöaikataulu ja hinnat

A
06:05 Kouvola - Utti 450 €
06:20 Kouvola - Valkeala ABC 450 €
06:35 Kouvola - Voikkaa linja-autoasema 450 €
06:45 Kouvola - Kuusankoski keskustan tilausajopysäkki 450 €
07:00 Kouvola - Kouvola Matkakeskus 450 €
07:15 Kouvola - Myllykoski linja-autoasema 450 €
07:20 Kouvola - Inkeroinen linja-autoasema 450 €
07:45 Kotka - Hotelli Leikari 450 €
08:00 Hamina - Haminan linja-autoasema 450 €
08:20 Hamina - Virojoki linja-autoasema 450 €
08:30 Hamina - Vaalima Rajahovi 450 €
Hintaryhmät
A: Kuljetus

Matkapaketti sisältää
Karjalan kierros

Matkapaketin lisätuotteet

Kertaviisumi 85 €
Yhdenhengenmajoitus 90 €

Liikennöitsijä

020 710 9705
info@bussimatkatoimisto.fi
Torikatu 2
45100 Kouvola

Esite tästä matkasta

Aloita varaaminen tästä



Valitettavasti vapaiden lippujen määrä ei riitä
passengers.validation.frontseats
Syötä kaikille matkustajille etunimi, sukunimi, lipun tyyppi, kyytiinnousupaikka ja mahdolliset lisäkysymykset.